Postní almužna je příležitostí spojit víru se skutky
12. února 2024 Aktuality

Postní almužna je příležitostí spojit víru se skutky

Olomouc – "Kdo se modlí, ať se postí, kdo se postí, ať je milosrdný." Všímat si druhých, nebýt netečný k těm, kteří se nacházejí v nouzi. Odříci si něco, co nutně nepotřebuji k životu a ušetřené prostředky věnovat na pomoc potřebným. To je smyslem Postní almužny, která je viditelným vyjádřením pečující lásky církve – milosrdenství projeveného skutkem. V loňském roce se v olomouckém děkanátu vybralo na pomoc potřebným 123 038 korun.

V Novém zákoně je v Jakubově listu psáno: „Kdyby některý bratr nebo sestra byli bez šatů a neměli jídlo ani na den, a někdo z vás by jim řekl: ,Buďte s Bohem – ať vám není zima a nemáte hlad‘, ale nedali byste jim, co potřebují pro své tělo, co by to bylo platné? Stejně tak i víra, není-li spojena se skutky, je sama o sobě mrtvá.“ Cílem snahy předvelikonočního postního období je rozvíjet kontakt mezi Charitou a jednotlivými farními společenstvími, rozšiřovat schopnost farníků vnímat potřeby druhých a materiálně i duchovně podporovat ty, kteří potřebují naši pomoc.

Čtyřicetidenní postní období letos začíná Popeleční středou 14. února, kdy věřící obdrží v kostele papírovou schránku „postničku“, kterou mají po celou postní dobu ve svých domovech. Do schránky vkládají finanční prostředky, které ušetřili během čtyřicetidenní postní doby. Na Květnou neděli, která letos připadá na 24. března, odevzdají věřící postní kasičky ve svých kostelích. Farnost poté předá finanční dary Charitě, která se po dohodě s farnostmi postará o jejich rozdělení potřebným.

V Charitě čerpá z Postní almužny především služba Krizové pomoci, která poskytuje psychickou podporu a sociální pomoc lidem v akutní krizi, kteří se ocitli v náročné životní situaci, kterou sami vnímají jako zátěžovou, nepříznivou a ohrožující. „Nejčastěji se jedná o vztahové problémy, domácí násilí, úmrtí blízké osoby, neočekávanou ztrátu bydlení, ale i živelné katastrofy. Velmi často je třeba poskytnout i finanční pomoc, kterou čerpáme v těchto případech právě z Postní almužny,“ přibližuje Jitka Laštůvková, zástupkyně vedoucí Střediska pro rodiny a krizovou pomoc. Mezi další případy pomoci patří například uhrazení obědů pro osamoceného seniora, uhrazení poplatku za zapůjčení invalidního vozíku, nákupy léků, uhrazení jízdného do azylového bydlení a mnohé další formy finanční pomoci.

Pomoc pro maminku s třemi dětmi

Krizovou pomoc v pobytové formě využívají velmi často ženy s dětmi, které utíkají od násilnického partnera. Ve stejné situaci se ocitla i paní Jana se 3 dětmi. Mamince byla poskytnuta krizová intervence, následně byla i s dětmi přijata na krizový byt, poté spolupracovala s pracovníky na zajištění následného bydlení. Vzhledem k této mimořádné situaci nebylo v silách paní Jany uhradit veškeré náklady na nové bydlení. Z Postní almužny Charita paní Janě zaplatila první nájem ve výši
13 000 Kč. Díky pomoci tak paní Jana mohla svým dětem zajistit klidné a bezpečné prostředí.

Eva Štefková, Charita Olomouc

Kontakt:
Jitka Laštůvková, zástupkyně vedoucí Střediska pro rodiny a krizovou pomoc, tel. +420 736 541 658

Postní almužna 2024