Příběhy od srdce

Život je konečný a smrt je jen předěl
27. září 2022 Aktuality

Život je konečný a smrt je jen předěl

Dřív ani nevěděla, že práce pastoračního pracovníka a nemocničního kaplana vůbec existuje. Teď pomáhá vážně nemocným lidem v posledních okamžicích života. „Setkání s klienty jsou náročná, často ale i moc krásná. Je to takový mix všech emocí. Někteří mají strach a obavy a potřebují utěšit. Z některých je cítit pokora a radost za prožitý život. Často si při práci uvědomím mnoho věcí, které mi pomáhají vyrovnat se s vlastním životem i s tím, jak k němu přistupovat,“ říká o své práci Jana Březinová.

Bez počítače by nemohla pomáhat
21. září 2022 Příběhy od srdce

Bez počítače by nemohla pomáhat

Paní Andrea Rakušanová je příkladem toho, že pokud chcete pomáhat, tak vás ani fyzické omezení nezastaví. Sama trpí spastickou formou dětské mozkové obrny, kvůli které má potíže při komunikaci i s pohybem. Přesto poslední čtyři roky dochází pravidelně do Centra dobrovolnictví Charity Olomouc.

Jsem kamarádka s povoláním
19. září 2022 Aktuality

Jsem kamarádka s povoláním

Už od mala ji bavilo umění. „Mám ráda výtvarku, tedy hlavně keramiku. Máme to v rodině. Maminka je výtvarnice, takže jsme spolu vždycky něco tvořily. Pamatuju si, jak jsme třeba dělaly odlitky rukou nebo vlastní fotoalbum. Takže jsem vlastně šla ve stopách mojí maminky,“ říká o sobě Zuzana Vavřínová, pracovnice v Sociálně terapeutické dílně a v Domu svatého Vincence.

Svou práci miluju
30. srpna 2022 Příběhy od srdce

Svou práci miluju

Nesnídám. Rozloučím se s dcerou a snoubenkou, a s úsměvem na svém longboardu mířím do práce. Jmenuji se Dominik Vágai a čtvrtým rokem působím v Charitě Olomouc, aktuálně jako koordinátor nízkoprahových služeb pro lidi bez domova.

Charita je jako velká rodina
17. srpna 2022 Aktuality

Charita je jako velká rodina

V mládí toužil být automechanikem a muzikantem. „Tehdy mě vůbec nenapadlo, že bych mohl pracovat s lidmi,“ přiznává Petr Nosálek, který dnes působí jako sociální pracovník v Dluhové poradně Charity Olomouc.

Podělit se o svůj čas
11. srpna 2022 Aktuality

Podělit se o svůj čas

„Je to pro mě něco, co člověka naplňuje dobrým pocitem z pomoci druhým,“ odpovídá na dotaz, co pro ni znamená dobrovolnictví hudební pedagožka Gabriela Coufalová. Ta se v uplynulých měsících skrze Centrum dobrovolnictví Charity Olomouc zapojila do řady dobrovolnických projektů včetně pomoci Ukrajině.

Když někomu podám pomocnou ruku, jednou se mi vrátí
3. srpna 2022 Aktuality

Když někomu podám pomocnou ruku, jednou se mi vrátí

Z Ukrajiny se vystudovaná lékařka přistěhovala před pěti lety, aby dokázala uživit svou rodinu. „Ten den se všechno změnilo. Dceři bylo tehdy šest, synovi jen měsíc. Bylo to náročné období,“ nastiňuje Yullia Hevko, která nyní působí v Charitě Olomouc jako pracovnice v sociálních službách.

Radost mi dělá rozdávání úsměvů
27. července 2022 Aktuality

Radost mi dělá rozdávání úsměvů

V dětství si rozuměla s míčem a jako malá chtěla být fotbalistkou. Její životní cesta však směřovala k pomoci bližním. „Objevila jsem, že největší radost mi dělá rozdávání úsměvů,“ přiznává Anna Halamová

Nastanou okamžiky, kdy potřebujete vystřídat
20. července 2022 Aktuality

Nastanou okamžiky, kdy potřebujete vystřídat

I když o sobě Lenka Müllerová tvrdí, že není člověk, který by se pro práci pečovatelky narodil, pomáhat lidem jí baví. „Jsem ráda, když vrátím z dovolené a vidím, že se na mě klienti těšili. Je příjemné, když na vás někdo čeká,“ míní. „Není v tom stereotyp. Úkony se sice opakují, ale člověk je pořád svým pánem a může za sebe rozhodovat sám.“

Dobrovolnictví má láskyplný rozměr
15. června 2022 Aktuality

Dobrovolnictví má láskyplný rozměr

Nejprve byla maminkou, která posílá své ratolesti na koledu. Dnes Milada Malíšková působí jako koordinátorka dobrovolnictví a stará se nejen o Tříkrálovou sbírku, ale také o další dobrovolnické programy. „Stále mě těší, jak dobrovolníci reagují na nové výzvy,“ přiznává.