V Olomouci startuje první ročník kampaně „Bochte pro hospic“
2. října 2020 Aktuality

V Olomouci startuje první ročník kampaně „Bochte pro hospic“

Olomouc – Charita Olomouc připravila novou kampaň s názvem „Bochte pro hospic“ na podporu mobilní hospicové péče. Akce se uskutečnila 7. října v tzv. Papučový den, který je pomyslným zlatým hřebem již tradičního celorepublikového Týdne pro mobilní hospice. Dobročinný prodej tradičních buchet, koláčů a kávy na podporu hospicové péče se uskutečnil v prodejně Dobrodruhá. Prodalo se více než 200 porcí buchet. Pro nadšené kuchařky a cukráře Charita přichystala online soutěž o nejlepší recept s fotografií. Vítězové ve třech kategoriích získají podepsanou knihu našeho předního cukráře Josefa Maršálka.

Během Papučového dne proběhla v charitní prodejně Dobrodruhá v době od 11:00 – 17:00 komorní akce, na níž bylo možné zakoupit ve prospěch hospicové péče dobročinnou kávu i moučník. Většina návštěvníků přišla cíleně, protože akci zaznamenali na sociálních sítích a v médiích a chtěli podpořit mobilní hospicovou péči. „Prodalo se více než 200 porcí buchet a byly tak dobré, že se někteří pro ně i vraceli. Jako první se vyprodal domácí medový řez, na žádost zájemců jsme zveřejnili na facebooku i recept. Vzhledem k epidemiologické situaci jsme mohli realizovat první ročník jen ve velmi omezeném režimu. Doufáme, že příští rok proběhne akce pro širokou veřejnost a využijeme při ní i recepty zaslané do soutěže,“ přibližuje první ročník Leona Martinková, vedoucí Hospicové péče Caritas. Kávu na akci darovala rodinná pražírna CaféGape z Lošova. Charita firmě srdečně děkuje za podporu.

V Olomouci odstartoval první ročník kampaně „Bochte pro hospic“

Soutěž „Bochte online“
Hlavní program probíhá vzhledem k vyhlášení nouzového stavu v online podobě. „Připravili jsme soutěž o nejzajímavější recept na „bochte“ pro hospic, v níž výherci ve 3 kategoriích získají knihu našeho předního cukráře Josefa Maršálka „Moderní česká cukrařina“ a „Péct, milovat a žít“ i s jeho vlastnoručním podpisem,“ sděluje Leona Martinková. Soutěž proběhne ve třech kategoriích: Nejzajímavější recept na moučník, Nejhezčí prezentace moučníku i s receptem, „NEJ“ recept na moučník – dle online hlasování. Recepty s fotografií mohou zájemci posílat od 7. do 20. října 2020 na e-mail bochte@olomouc.charita.cz. Více informací o online soutěži na webu Charity Olomouc: Bochte online: ZDE

Josef Maršálek

Papuče s sebou
V prvním říjnový týdnu je již tradičně celorepublikově věnována pozornost domácí hospicové péči. Na Papučový den 7. října si vezmou papuče do práce nejen pracovníci hospiců a jejich přátelé, ale také mnohé známé osobnosti, které podporují přání terminálně nemocných lidí strávit závěr života DOMA. „I v mimořádných podmínkách poskytujeme naši péči bez omezení a děkujeme všem, kdo se do akce Týdne pro mobilní hospice aktivně zapojí,“ doplňuje Leona Martinková.

Sbírka pro hospic
Hospicová péče je nákladná z důvodu 24hodinové pohotovosti odborného personálu, zajištění drahých léčiv a zdravotnických přístrojů. „Péči vykazujeme na zdravotní pojišťovny, což pokryje asi 35% celkových nákladů. Zbytek se snažíme financovat z dalších zdrojů, jako jsou nadační granty, dotace od města a kraje, veřejné sbírky a finanční dary. Díky těmto zdrojům a dárcům můžeme poskytovat péči zdarma. Jeden den péče o umírajícího člověka stojí okolo 3 000 Kč. Hodnota každého dne stráveného doma je však nevyčíslitelná. Do naší péče se dostanou obvykle lidé, kterým zbývá už jen málo času, a my se snažíme, aby poslední chvíle prožili co nejlépe a nejkvalitněji,“ přibližuje Leona Martinková.

Hospicovou péči je možné podpořit na čísle účtu: 115-1405220217/0100, variabilní symbol 9001, nebo prostřednictvím dárcovského webu ZDE.

Eva Štefková, Charita Olomouc

Kontakt: s.BxRYSSt8EDZ.agc7P~QkR - vedoucí Střediska zdravotních služeb | +420 734 641 470