Výzvu KUP OBĚD podpořily desítky dárců. Charita Olomouc děkuje
3. června 2021 Aktuality

Výzvu KUP OBĚD podpořily desítky dárců. Charita Olomouc děkuje

Olomouc – Před rokem odstartovala Charita Olomouc kampaň v duchu výzvy „Kup oběd a pomoz nám postarat se o ty, kteří neměli v životě tolik štěstí“. Cílem bylo pomoci potřebným klientům Domova sv. Anežky zaplatit teplé obědy, na které jim po úhradě pobytu a pečovatelské služby již nezbývaly peníze. Výzvu KUP OBĚD podpořilo do dnešního dne 84 dárců. Díky finančním darům Charita již rok podporuje 20 % obyvatel domova, kteří by si jinak nemohli dovolit uhradit teplý oběd. Od spuštění projektu v květnu 2020 bylo zakoupeno celkem 688 obědů.

Téměř čtvrtina klientů Domova sv. Anežky se nachází v hmotné nouzi. Z důvodu nízkého příjmu nejsou schopni pokrýt náklady na živobytí v podobě ubytování, pečovatelské služby, stravy a osobních potřeb. „V domově pečujeme o základní potřeby klienta, včetně celodenní stravy. V případě, že náš klient nemá z objektivního důvodu finance, aby hradil stravování, ubytování nebo péči o svou osobu, hradíme klientovi potřebné služby z vlastních zdrojů. Naše zdroje jsou však omezené, a právě zde nám velice pomáhá finanční sbírka Kup oběd,“ sděluje Alexandr Dvořák, vedoucí Střediska Samaritán.

Kampaň KUP OBĚD se setkala hned od počátku s mimořádnou odezvou. „Během prvního týdne reagovaly desítky dárců a na účtu se sešlo neskutečných 36 tisíc korun, do konce roku přibylo dalších 60 příspěvků a získaná částka se zdvojnásobila. I nyní utěšeně roste a my můžeme průběžně hradit obědy potřebným klientům,“ přibližuje Kristýna Uchytilová, koordinátorka kampaně KUP OBĚD. „Našim cílem je pomoci lidem, kteří propadají sítí sociálního zabezpečení a ocitají se tak ohrožení. Jedná se zejména o starší nemocné klienty bez zázemí, kteří potřebují kromě ubytování i péči druhé osoby a které není možné ubytovat ve standardních sociálních službách,“ doplňuje Alexandr Dvořák.

Pan Jiří má 1. stupeň invalidity bez nároku na výplatu důchodu. Do Domova sv. Anežky nastoupil v květnu 2021. Ve složité finanční situaci je odkázán na dávky hmotné nouze ve výši 3 860 Kč. Po zaplacení ubytování, pečovatelské služby a stravy mu zůstává minimální částka na pokrytí dalších osobních potřeb. Úhrada teplých obědů umožní panu Jiřímu žít důstojnější život, bude si moci dovolit naspořit na telefon a platit kredit, kupovat ovoce a zeleninu nad rámec běžného stravování a důkladněji řešit svůj zdravotní stav.

Díky dárcům, kteří přispívají opakovaně, může Charita řešit situaci finančního nedostatku obyvatel Domova sv. Anežky dlouhodobě. „Jsem přesvědčena o tom, že charitativní jednání by mělo být samozřejmou součástí života každého člověka. Tak jsem to zažívala od malička ve své rodině. Proto se v rámci svých možností snažím podporovat některé konkrétní projekty. Pro podporu Domova sv. Anežky jsem se rozhodla proto, že vím, k čemu jsou finance určeny, jde o projekt v místě, kde žiju, a Charita má moji důvěru,“ sděluje Martina, dárkyně pravidelných příspěvků.

Přispět je možné na Darujme.cz nebo na konto: 107-8921490207/0100, variabilní symbol: 3001

Charita Olomouc děkuje všem, kdo se do kampaně zapojili a zakoupili oběd, zvláště děkuje těm, kdo se rozhodli přispívat pravidelně či poslali významnou částku, která pomůže těmto lidem dlouhodobě řešit nepříznivou situaci.

Eva Štefková, Charita Olomouc

Kontakty: Alexandr Dvořák - vedoucí střediska Samaritán | +420 739 344 153

Z jídelníčku Domova sv. Anežky:
pondělí 5.4.
p. kulajda, kuře na paprice s těstovinami
úterý 6.4.        
p. zeleninová, bramborový guláš, chléb
středa 7.4.      
p. koprová, grilovaná sekaná, brambor
čtvrtek 8.4.     
p. gulášová, vepřový řízek, bramborová kaše, zelenina
pátek 9.4.       
p. luštěninová, dukátové buchtičky, pudink

Výzvu KUP OBĚD podpořily desítky dárců. Charita Olomouc děkuje