Práce dobrovolníků je pro pomoc uprchlíkům z Ukrajiny klíčová. Zapojily se jich více než dvě stovky
10. srpna 2022 Aktuality

Práce dobrovolníků je pro pomoc uprchlíkům z Ukrajiny klíčová. Zapojily se jich více než dvě stovky

„Vždycky jsem cítila, že chci nějakým způsobem pomáhat ostatním. Přispívám různě a chtěla jsem být aktivnější,“ nastiňuje Gabriela Coufalová, která se jako jedna z 242 dobrovolníků zapojila po ruské invazi na Ukrajinu do pomoci lidem prchajícím před krvavým konfliktem.

Dnes je do pomoci zapojena asi třetina dobrovolníků,“ přibližuje koordinátor Centra materiální pomoci Marek Šenkyřík s tím, že dobrovolníci se v průběhu uplynulých měsíců zapojili do různorodých činností. Pomáhali s tříděním a výdejem šatstva, chystáním potravinových balíčků, stěhováním, pomocí na sběrných místech nábytku a lůžkovin nebo s hlídáním dětí.

Přihlásila se nám rovněž řada dobrovolníků s nabídkou tlumočení a překladů do ruštiny, ukrajinštiny a angličtiny. To nám také velmi pomohlo,“ doplňuje členka koordinačního týmu Charity Olomouc pro pomoc Ukrajině Nadiya Franchaková. „Navíc šlo o velmi náročnou práci. Lidé mířili do Česka v různém rozpoložení a zdaleka nešlo jen o radostné případy. O to více jsem byla nadšená, že využili svůj volný čas a investovali jej do lidí, které neznají,“ přiznává.

Pomoc dobrovolníků byla a je zásadní

Podle Šenkyříka byla podpora dobrovolníků a jejich solidarita pro pomoc naprosto klíčová. „Je třeba zdůraznit, že bez jejich nasazení, času a energie by takto složitý úkol spojený s uprchlickou krizí nešel zvládnout. Jejich pomoc byla a je zásadní a patří jim za to velké poděkování,“ podtrhuje a dodává, že Charita Olomouc dosud za podpory svých dobrovolníků pomohla různou formou zhruba dvanácti tisícům uprchlíkům registrovaných v olomouckém Krajském asistenčním centru na pomoci Ukrajině (KACPU).

275730849_4980050275406970_3330188861699903044_n

Dobrovolnická pomoc je však i po téměř půlroce od začátku konfliktu potřebná. „Jsme vděční, že řada dobrovolníků nám nadále pomáhá s velkým množstvím aktivit. Stále hledáme nové dobrovolníky, kteří by se rádi zapojili do různých činností od tlumočení po práci na sběrných místech,“ zakončuje koordinátorka z Centra dobrovolnictví Charity Olomouc Veronika Velčovská.

Pokud se chcete i Vy zapojit do pomoci a stát se dobrovolníkem Charity Olomouc, vyplňte prosím tento dotazník nebo kontaktujte Centrum dobrovolnictví na emailové adrese dobrovolnictvi@olomouc.charita.cz nebo na telefonním čísle +420 734 435 448.

Tobiáš Czekaj, Charita Olomouc

Foto: Anna Halamová