Koleda online i kasička v kapli. Koledování v rouchu pandemie
23. listopadu 2021 Aktuality

Koleda online i kasička v kapli. Koledování v rouchu pandemie

Olomoucký děkanát – Po více jak dvaceti letech své existence proběhla poslední Tříkrálová sbírka netradičním způsobem. Koleda zněla pouze virtuálním prostorem a dárci mohli poprvé věnovat své příspěvky do online kasiček. Díky podpoře veřejnosti však bylo možné přispět i v obchodech, lékárnách, ve farnostech, na poštách či ve firmách a institucích, kde byly umístěné kasičky. Jaké byly  zkušenosti tříkrálových dobrovolníků se sbírkou v době pandemie?

Paní Dagmar z farnosti Drahanovice pomáhala s Tříkrálovou sbírkou již šestým rokem, a to i přes komplikovanou epidemickou situaci. „Zapojila jsem se i letos. Už někdy loni v prosinci se vědělo, že sbírka bude online. V práci jsem proto udělala malou osvětu. Své kolegy jsem emailem informovala, jak mohou přispět,“ přibližuje.

Ačkoliv letos nemohla chodit s koledou, zážitků a vzpomínek z minulých let má mnoho: „Když jsem poprvé koledovala, stala se mi nemilá příhoda. Ten rok bylo strašné náledí. Na konci dne jsem uklouzla a spadla. Kašička mě praštila rovnou do nosu, až jsem z toho měla hvězdičky před očima. Jinak mám ale spoustu pozitivních zážitků, lidé jsou moc hodní. Babičky už nás čekají, vyhlížejí z oken. Nabídnou nám teplý čaj, děti dostanou sladkosti a dospělí i něco na zahřátí. To vše se však z důvodů pandemie nekonalo.“

Ve Slatinicích darovali v místní kapli

Paní Marie z farnosti Slatinice, která sice nechodí koledovat, ale pomáhá s organizací sbírky, „Letos to bylo zvláštní, protože jsme byli zvyklí, že koledníci normálně chodili, ale nakonec jsme domluvili tak, že sbírka proběhne v kapli, kde jsme uložili tříkrálovou kasičku. Lidé přicházeli a darovali. Účast byla i za této situace veliká. Mnohokrát se stalo, že mě sousedé zastavili na dědině a ptali se, jak mohou do sbírky přispět.“

Pomohly i neputovní kasičky

Tříkrálovou sbírku na území olomouckého děkanátu, který zahrnuje město a 36 okolních obcí, má na starosti koordinátorka Tříkrálové sbírky Veronika Velčovská: „My jsme se v minulém roce do poslední chvíle připravovali, že koledování vyjde, nakonec nám to bohužel epidemická situace nedovolila. Tříkrálové pokladničky jsme tedy rozmisťovali na nejrůznějších veřejných místech. Díky ochotě a podpoře veřejnosti se nám podařilo vybudovat nový systém „neputovních“ statických kasiček.

Šimon Hauser, Charita Olomouc

Koleda online i kasička v kapli. Koledování v rouchu pandemie

 

Mgr. Eva Štefková

PR pracovník
Tel.: 734 435 075 E-mail: _km%C~bg8hHmO1.7~bGkO1p