Dříve kavárna, dnes prodejna se sociálně terapeutickou dílnou
19. listopadu 2021 Aktuality

Dříve kavárna, dnes prodejna se sociálně terapeutickou dílnou

Olomouc – Nedaleko Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se na adrese Wurmova 5 nachází útulná prodejna Dobrodruhá, kde si lidé mohou zakoupit nejrůznější výrobky, kosmetiku, dárkové potraviny nebo předměty z druhé ruky. Především je zde ale dospělým klientům s duševním onemocněním k dispozici tzv. sociálně terapeutická dílna. V čem spočívá a jaké dovednosti si klienti v dílně nacvičují?  

Služba je poskytována dospělým lidem s duševním onemocněním v olomouckém regionu. Klienti dílny mají možnost nácviku profesních dovednosti za účelem získání základních pracovních návyků, jako je tempo, pracovní zátěž, samostatnost a další. Tréninkové činnosti se týkají provozu obchodu. „Klienti si u nás trénují své pracovní dovednosti. Chceme, aby se zapojili do běžného života, do pracovního procesu. Učí se zde komunikovat, být mezi lidmi,“ říká sociální pracovnice Zuzana Vavřínová.

Dříve kavárna, dnes prodejna

„Sociálně terapeutickou dílnu navštěvuje kolem patnácti klientů, denně je to zhruba čtyři až pět lidí. Někteří uklízejí, jiní se učí prodávat nebo se starají o výzdobu prodejny. Klienti zde většinou přicházejí na doporučení svých přátel a známých, kteří už v dílně pracují. Dříve tady fungovala kavárna, takže někteří docházeli do ní a zůstali zde. V kavárničce obsluhovali a připravovali kávu. Byla to taková kavárna s puncem sociálně terapeutické dílny,“ dodává Vavřínová.

V bývalé kavárně pracovala i paní Miroslava, jedna z klientek sociálně terapeutické dílny. „Tady v prodejně utírám prach, prodávám, žehlím nebo peru prádlo. V kavárně jsem obsluhovala a dělala kávu. Mám to tady moc ráda,“ říká s úsměvem.

Naopak paní Jitka do Dobrodruhé dochází zatím druhým rokem. „Mám invalidní důchod, přítel chodí do práce a mně bylo doma smutno, tak jsem se v šedesáti letech rozhodla, že začnu chodit do práce. Mojí náplní práce je péče o kytky a o výzdobu. Na jaře a v létě jsem také pracovala na zahrádce a jinak se starám o úklid prodejny. Docházím sem dvakrát týdně,“ vysvětluje.

Výrobky podporující dobrou věc

„Máme tady místnost, která slouží pro porady a zároveň i jako místo, kde vyrábíme výrobky – je to taková sdílená místnost. V samotné prodejně máme na prodej například fair trade čokolády, výrobky z chráněných dílen, jako jsou hrnky, kožené věci nebo obaly na knížky. Dále výrobky z druhé ruky, porcelán a různé kousky oblečení. Dodavatelé jsou z Charit, z chráněných dílen nebo jsou to umělci, výtvarníci. Každé zboží tady má nějaký příběh,“ představuje prodejnu Vavřínová.

Klienty na své cestě za získáváním pracovních a sociálních dovedností provázejí sociální pracovníci Alena Bendová, Filip Holík, Zuzana Vavřínová a také dobrovolníci. Navštívit prodejnu a zakoupit si výrobky je možné osobně nebo na webových stránkách obchodu Dobrodruhá.

Šimon Hauser, Charita Olomouc

Každé zboží tady má nějaký příběh