Domácí zdravotní péče může výrazně ulehčit nemocnicím
12. března 2021 Aktuality

Domácí zdravotní péče může výrazně ulehčit nemocnicím

Olomouc – Nemocnice se v době pandemie ocitají na hraně kapacit. Nemohou fungovat v běžném režimu, mnohá oddělení jsou přeměněna na covidové jednotky. Hospitalizovaní často zůstávají i pacienti, kteří se již úspěšně zotavují z prodělané nákazy Covid-19, ale jejich rodina se obává, že jim doma nedokáže potřebnou zdravotní péči zabezpečit. Přitom získat odbornou pomoc zdravotníků v domácím prostředí není těžké ani složité. Na základě doporučení praktického nebo ošetřujícího lékaře po propuštění z nemocnice lze nemocnému zajistit domácí zdravotní péči, která je plně hrazena ze zdravotního pojištění.

Všude dobře, doma nejlíp, platí i v těchto případech. V době pandemie jsme vyzýváni k ohleduplnému a zodpovědnému chování vůči sobě navzájem, zvláště pak k seniorům a nemocným, což však zároveň neznamená, že mají zůstat osamoceni doma či v nemocnicích. „Máme letitou zkušenost, že v domácím prostředí pacient velmi rychle pookřeje a zotavení probíhá mnohem úspěšněji,“ říká Kateřina Petrželová, vrchní sestra domácí zdravotní a hospicové péče Charity Olomouc.

Aplikace injekcí, odběry, převazy ran, péče o žilní vstupy jsou běžnými úkony zdravotních sester jak v nemocnici, tak v domácí zdravotní péči. „U postcovidových pacientů je někdy nutné zajistit kyslíkovou terapii až do doby, než dojde k plnému obnovení fungování plic po proběhlé infekci,“ přibližuje Kateřina Petrželová. Oxygenátory, které jsou v rámci hospicové péče nezbytné, využívala Charita již před pandemií, v loňském roce s ohledem na potřeby postcovidových pacientů přikoupila ještě další přístroje. „V dnešní době jsou naše služby plně vybavené kyslíkovými koncentrátory a jsme schopni zajistit péči i o Covid-19 pozitivní pacienty,“ říká vedoucí zdravotních služeb Charity Olomouc Leona Martinková.

Minulý týden se na charitní zdravotní služby obrátila dcera, jejíž mamince v seniorském věku bylo po prodělání koronavirové infekce v nemocnici nabídnuta následná péče v léčebném ústavu. „Jakmile se dcera dozvěděla, že by maminka měla být přeložena, kontaktovala naši domácí zdravotní péči, že se mamince stýská a že by si ji za naší pomoci ráda vzala domů. Je třeba si uvědomit, že návštěvy u pacientů v nemocnicích kvůli pandemii neprobíhají a zejména senioři se zde cítí velmi izolovaní. Rádi bychom povzbudili rodinné příslušníky, aby se neobávali vzít zpět domů z hospitalizace své nemocné a využili pomoc sítě charitních zdravotních služeb,“ dodává Leona Martinková.

Zájemci o domácí zdravotní či hospicovou péči se mohou obrátit na vrchní sestru Mgr. Kateřinu Petrželovou, tel. 736 764 925, katerina.petrzelova@olomouc.charita.cz.

Eva Štefková, Charita Olomouc

Kontakty:
Mgr. Věra Leona Martinková - vedoucí střediska | +420 734 641 470
Mgr. Kateřina Petrželová - vrchní sestra| +420 736 764 925

Domácí zdravotní péče může výrazně ulehčit nemocnicím