Tříkráloví koledníci. Promrzlé ruce, avšak hřejivý pocit, že jste někomu pomohli
24. ledna 2022 Aktuality

Tříkráloví koledníci. Promrzlé ruce, avšak hřejivý pocit, že jste někomu pomohli

Olomoucký děkanát – Tříkráloví koledníci se po roční pauze opět chopili kasiček a vyrazili do ulic, možná i k vašim dveřím. V doprovodu místních asistentů a vedoucích skupinek jste letos koledníky mohli spatřit v období od 1. do 16. ledna. Jak probíhala největší sbírková akce na území olomouckého děkanátu? Přečtěte si zážitky místních asistentek Jarmily Blaťákové z Věrovan, Kateřiny Pikové z Daskabátu a Marie Pleskové z Velké Bystřice.

Jak jste se dostaly k dobrovolnictví Tříkrálové sbírky? Kolik let už „dobrovolničíte“?

Jarmila: K dobrovolnictví jsem se dostala náhodou. Jednoho dne u nás zazvonila paní, co se také již několik let věnovala dobrovolnictví a přišla požádat mé rodiče, jestli by mě a mou sestru pustili právě na tříkrálové koledování. Bylo to tehdy něco nového, a nás, zvědavé holky, koledování přímo lákalo, a tak jsme se obě zúčastnily.

Kateřina: Převzala jsem štafetu po třech úžasných králkách, které se sbírkou obcházely léta a ze zdravotních důvodů navrhly generační obměnu. Oslovila jsem děti z místní školy a od roku 2019 sbírku obcházíme v novém obsazení. V loňském roce, kdy jsme nemohli koledovat, nám významně pomohly také pracovnice místního obecního úřadu a knihovny, kde byly kasičky umístěny.

Marie: Od roku 1990 vedu skautský oddíl v Bystrovanech a pomáhat druhým máme ve svém programu. Hledáme cesty, jak to děti naučit. Když přišla výzva farnosti o zapojení do sbírky, byla to jedinečná příležitost, navíc radostná a zábavná. Zapojili jsme se hned od prvního ročníku a děláme to dodnes.

Jaké byly přípravy na letošní ročník vzhledem k probíhající pandemii?

Jarmila: Přípravy byly podstatně jiné než minulé roky, ochotných dobrovolníků bylo letos velmi málo. Vzhledem k probíhající pandemii se mnoho dobrovolníků obávalo aktivní účasti při tříkrálovém koledování, což se samozřejmě potkalo s naším pochopením. 

Marie: Zprvu byly přípravy trochu rozpačité, nikdo nám nezaručil, že se sbírka tradičním způsobem uskuteční, ale řekli jsme si, že vše připravíme, a když to nepůjde, rozdáme lidem do schránek alespoň informace o možnosti, jak přispět on-line.

Jak probíhá samotné koledování? 

Jarmila: Koledníci přijdou ke dveřím, zazvoní na domovní zvonek nebo zaklepou na dveře. Jakmile se dveře otevřou, začíná se zpívat tříkrálová koleda. U nás ve Věrovanech letos jedna skupinka koledovala za doprovodu flétny, trianglu a hudebních dřívek, což bylo hezké oživení. V mnoha případech lidé zpívají s námi včetně kolemjdoucích. 

Marie: Koledování bude asi všude stejné – v naší skautské klubovně se rozdělíme na skupinky, oblečeme vlastnoručně ušité kostýmy, načerníme Baltazary, rozdělíme úseky a jdeme koledovat dům od domu: zazvoníme, zazpíváme, předáme cukřík, kalendář, naše přáníčko a dostaneme příspěvek do kasičky.

Vzpomenete si na nějaký zajímavý zážitek koledníků?

Jarmila: Zajímavých zážitků za tu řadu let bylo již mnoho. Když je typicky zimní počasí, tak se téměř vždy všichni nasmějeme navzájem vlastním tanečním kreacím na namrzlém povrchu, které se mnohým z nás povedou. Jednou na nás majitel poslal psa, aby nás zahnal, naštěstí psa zastavil plot u domu.

Marie: Letos byla sbírka opravdu v radostném duchu, takže lidem ani nevadilo, že přišla koledovat skupinka 4 králů zpívající „My tři králové…“, protože jsou to 4 sourozenci, a nikdo z nich nechce chodit bez koruny. Jedna holčička nasbírala pěkné kamínky, které se jí líbily, a pak je rozdávala lidem pro radost. Mnozí se divili, že dostali mimo jiné i „šutr“.

Jak lidé vnímají tříkrálové koledníky?

Jarmila: V mnoha případech velmi dobře. Je mnoho lidí, kteří koledníky netrpělivě z oken svých domovů vyhlížejí a očekávají je. Setkala jsem se i s názorem, že nový rok bez tradičního tříkrálového koledování není považován za úspěšně zahájený. 

Kateřina: Koledování v rámci charitní tříkrálové sbírky má v naší obci mnohaletou tradici. Předem sbírku avizujeme v místním zpravodaji, kdy sbírka proběhne, a jaké projekty se ze sbírky podpoří. Je to vždy i takové sousedské popovídání a popřání do nového roku.

Co byste poradily lidem, kteří uvažují, že by si zkusili koledovat?

Kateřina: Aby neváhali. Je to příjemná životní zkušenost nejen pro malé krále, ale i pro dospělý doprovod.

Marie: Děti je dobré vychovat k této akci odmalička. Ve Velké Bystřici nám chodí několik rodin. Děti z této zkušenosti dlouho čerpají a ptají se, kdy už zase bude koleda. Některé si samy zdobí koruny a těší se na sbírku. Každý, kdo se zapojil, říká, že jen to sice únava, bolení nohou, mnohdy zmrzlé ruce, nohy, ale také velmi hřejivý dobrý pocit z toho, že jsme někomu pomohli, byť třebas jen malinko.

Za rozhovor poděkoval Šimon Hauser

Koledníci z Nových Sadů. Tříkrálová sbírka 2022