Snadnější únik z dluhové pasti. Milostivé léto nabízí dlužníkům v exekuci řešení
15. srpna 2022 Aktuality

Snadnější únik z dluhové pasti. Milostivé léto nabízí dlužníkům v exekuci řešení

Druhé a poslední kolo Milostivého léta, které nabízí dlužníkům v exekuci snadnější řešení jejich problémů, započne již v září. Podle sociálního pracovníka Petra Nosálka z dluhové poradny Charity Olomouc je však klíčové začít jednat již nyní. „Stále je totiž nutné zaplatit jistinu původního dluhu a snížené náklady na exekuci,“ zdůrazňuje v rozhovoru.

Co je to Milostivé léto?

Je to zákonná úprava, která umožňuje dlužníkům v exekuci uhradit závazky vůči státu a veřejnoprávním subjektům snadněji. V rámci Milostivého léta zaplatí dlužník jistinu, tedy původní dluh, a snížené náklady exekuce paušálně. Tím pádem nemusí platit všechny náklady, úroky, odměny exekutorovi a podobně.

Jaké instituce jsou do Milostivého léta zapojeny?

Nejčastěji se jedná o dopravní podniky, zdravotní pojišťovny a město, vůči kterému mají dlužníci drobné pohledávky týkající se například odpadů. V prvním kole bylo do Milostivého léta zapojeno také několik soukromých subjektů jako ČEZ nebo Moneta Money Bank, což by se mělo opakovat také nyní.

Kdo je cílová skupina?

Milostivé léto se snaží pomoci zejména lidem v sociální nouzi, kteří mají ku příkladu větší počet vymáhaných exekucí. Pro dlužníky tak jde v jistém smyslu o možnost začít znovu pokud jsou schopni uhradit svůj původní dluh včetně snížených nákladů.

000805

Kdy akce končí?

Trvá tři měsíce od 1. září do posledního listopadového dne. Po tyto tři měsíce mají dlužníci možnost požádat exekutora o vyčíslení týkající se jistiny původního dluhu. Na tento úkon má exekutor patnáct dní.

Jsem člověk, který má dluh v exekuci a dozvím se o Milostivém létu. Co bych měl jako první udělat?

Obecně je nejdůležitější mít přehled kde ty dluhy mám, zmapovat je a začít celou situaci řešit ještě před Milostivým létem. Ač tato zákonná úprava trvá tři měsíce, jde o krátkou dobu a nevyplácí se řešit tuto situaci na poslední chvíli.

Je také důležité si uvědomit, že Milostivé léto neznamená, že stát a další subjekty odpouštějí dluhy. Stále je nutné zaplatit jistinu původního dluhu a snížené náklady exekuce. Proto je klíčové rozmyslet si, jak tyto finance uhradím, šetřit peníze a odkládat je na tyto účely.

Například pokud mám dluh tisíc korun u dopravního podniku, musím počítat se zaplacením dalších 1815 korun snížených nákladů včetně DPH, tedy celkem musím uhradit 2815 korun.

Dluhová poradna Charity Olomouc poskytuje lidem v dluhové krizi jak pomoc při zpracování podkladů a podávání návrhu na povolení oddlužení v rámci Milostivého léta II, tak podporu s orientací ve finanční situaci, sepsáním rodinného rozpočtu či komunikací s věřiteli a exekutory. Pokud máte i Vy zájem o pomoc s řešením své situace kontaktujte Petra Nosálka na emailové adrese _.GBO.ekWeruQOQg7hzy_12938Es-Z29g nebo na telefonním čísle +420 736 764 804.

Tobiáš Czekaj, Charita Olomouc

Foto: Tobiáš Czekaj