Milena: Díky přímé pomoci jsem nepřišla i s dětmi o bydlení
27. listopadu 2020 Aktuality

Milena: Díky přímé pomoci jsem nepřišla i s dětmi o bydlení

Olomouc – Milena, samoživitelka s třemi dětmi, se ocitla v březnu ve složité situaci, kdy jí hrozila ztráta nájemního bydlení. Do finanční tísně se dostala vlivem několika nešťastných událostí. V minulosti utrpěla vážný úraz, nemohla se už vrátit do práce a její příjmy tak zůstávají trvale nízké. Žije sama, partner od ní loni odešel, neposílá jí výživné. Milena nemá širší rodinu, o kterou by se mohla v době krize opřít. V této situaci, kterou nevěděla jak zvládnout, se obrátila na službu Krizové pomoci.

Paní Milena utrpěla před 5 lety vážný úraz hlavy, zůstala v dlouhodobé pracovní neschopnosti, po čase jí byl přiznán nízký invalidní důchod. Vychovává sama tři děti, nejstarší dcera a nejmladší syn jsou hendikepovaní. Otec, který by měl platit měsíčně stanovené výživné, v současné době dluží paní Mileně alimenty za půl roku. S vymáháním této částky pomáhá paní Mileně sociální pracovnice MMOL, která ji v její nelehké situaci doprovází již několik let. 

Nejstarší hendikepovaná dcera Markéta (24 let) studuje v praktické škole a po jejím ukončení jí bude pravděpodobně také přiznán invalidní důchod. Žije ve společné domácnosti s mladšími sourozenci a matkou, protože z důvodu svého postižení není schopná žít samostatně. Nejmladší syn Adámek (11 let) trpí poruchou autistického spektra. Rodina byla nucena se velmi uskromnit. Paní Milena nemá v současné době ani pračku, pere ve vaně v rukách, čímž spotřebuje velké množství vody. Tím vznikají další náklady zatěžující již tak nízký rodinný rozpočet.

„Nemohla jsem zaplatit několik měsíců celou částku nájemného, vždy jsem musela zaplatit jen část, abychom měli na jídlo a nejnutnější potřeby,“ vypráví paní Milena. Rodina měla smlouvu do konce února a majitel podmínil její prodloužení tím, že paní Milena složí 20 000 Kč jako úhradu dluhu za nájemné. „Ocitla jsem se v začarovaném kruhu. Pokud bych dlužnou částku uhradila, nezbyly by mi finance na řádnou úhradu nájmu a jídlo,“ líčí paní Milena. Díky příspěvku z přímé pomoci na částečnou úhradu nájmu se paní Mileně podařilo udržet si nájemní bydlení. V současné době je v řešení pořízení pračky, aby se snížily náklady na domácnost a paní Mileně se usnadnila péče o děti a domácnost.

Sbírka sv. Mikuláše, z cyklu Příběhy lidí a rodin v krizi na Olomoucku. 

Eva Štefková, Charita Olomouc