Když někomu podám pomocnou ruku, jednou se mi vrátí
3. srpna 2022 Aktuality

Když někomu podám pomocnou ruku, jednou se mi vrátí

Z Ukrajiny se vystudovaná lékařka přistěhovala před pěti lety, aby dokázala uživit svou rodinu. „Ten den se všechno změnilo. Dceři bylo tehdy šest, synovi jen měsíc. Bylo to náročné období,“ nastiňuje Yullia Hevko, která nyní působí v Charitě Olomouc jako pracovnice v sociálních službách.

V rodné zemi úspěšně vystudovala medicínu, v Česku se ji však nepodařilo naplnit legislativu. Přesto ji chuť pomáhat neopustila. „Vždy jsem ráda pomáhala ostatním. Navíc věřím tomu, že když někomu podám pomocnou ruku, jednou se mi vrátí,“ přiznává s tím, že povzbuzením v práci jsou pro ni zdánlivé maličkosti. „Nabíjí mě, když čekám s klientem na vyšetření, povídáme si a vidím, že z toho má radost,“ nastiňuje Hevko, která na svou domovinu nezapomněla.

I když v Česku žije už delší dobu, nepřestává situaci na válkou zmítané Ukrajině sledovat. „Ve volném čase se snažím pomáhat. Dělám různé sbírky, posílám jim potraviny nebo cokoliv je potřeba. To zabere hodně času. Mým jediným přáním je to, aby zavládl mír,“ míní a jedním dechem dodává, že je vděčná za solidaritu. „Když vypukla válka, Charita se ihned zapojila do pomoci Ukrajině. Za to jsem opravdu vděčná,“ zakončuje.

Z cyklu Příběhy od srdce: Středisko pro rodiny a děti

Foto: Jiří Šumný, osobní archiv

Letos si připomínáme 30 let od obnovy Charity na Moravě. Začtěte se postupně spolu s námi do 30 autentických PŘÍBĚHŮ OD SRDCE našich pracovníků, klientů a dobrovolníků.