Charita chystá dvacáté první tříkrálové koledování
3. prosince 2019 Aktuality

Charita chystá dvacáté první tříkrálové koledování

Olomouc – S plným nasazením a elánem se pracovníci a dobrovolníci Charity Olomouc pustili do příprav jedné z největších dobrovolnických sbírek v České republice. V Charitě Olomouc probíhá pečetění tříkrálových kasiček a příprava sbírkového materiálu. Do ulic se v olomouckém děkanátu v lednu vypraví na 1500 malých i velkých tříkrálových koledníků. Pro paní Mirku byly nejtěžší začátky. Dnes už se nebojí a s třemi králi zazvoní i tam, kde se dříve jen pohnula záclona, a nikdo neotevřel. Se zkušeností ostříleného tříkrálového koledníka vypráví, že věci se mění…

Konec listopadu se až do poloviny prosince v Charitě nese ve znamení horečných příprav na nadcházející lednovou akci. Je třeba připravit a do igelitových tašek s potiskem tří králů napěchovat tradiční sbírkové propriety, jako jsou korunky, cukříky, kalendáříky, průkazky a dárky pro koledníky. Než vypukne novoroční hemžení koledníků v ulicích vesnic a měst, doputuje celkem 100 banánových krabic s tříkrálovým materiálem do 59 oblastí olomouckého děkanátu. 

V Charitě Olomouc pomáhá pracovníkům s přípravami 17 dobrovolníků. „Počty se nám v průběhu dnů mění, v letošním roce vypomáhají v rámci pracovních rehabilitací nově také klienti charitních služeb. Z tohoto smysluplného propojení sil máme obrovskou radost my i naši klienti,“ sděluje koordinátorka dobrovolníků Milada Malíšková. Oproti loňskému roku Charita očekává mírný nárůst počtu koledníků. „Pečetíme kolem 400 pokladniček pro předem odhadovaný počet koledníků, který nám rok od roku mírně stoupá,“ přibližuje Veronika Velčovská, koordinátorka Tříkrálové sbírky Charity Olomouc.

Správná tříkrálová kasička
Koordinárky sbírky sdělují přesné instrukce, podle kterých lidé rozpoznají charitní pokladničku. „Pravá tříkrálová kasička musí mít dvě pečetě, vepředu logo Charity, své specifické číslo a zezadu uvedený kontakt na koordinátory. A nesmí chybět popruh,“ vypočítává Veronika Velčovská. Než pokladničky opustí dveře Charity, jsou opatřeny charitní pečetí a číslem. Druhou pečeť přidají na pokladničku pracovníci příslušného úřadu v místě koledování.

Už na vás čekáme
Paní Mirka Hanáková koleduje již dvanáctým rokem. Podle ní se děti na koledování těší, vždyť kromě příspěvku do kasičky, mají lidé pro koledníky připravenou i nějakou dobrotu, pomeranče, sladkosti, a především pak úsměv a radost, že k nim koledníci opět po roce zavítali. Dnes už se nebojí, že by někde koledníkům neotevřeli. „Uvědomuji si, že byť jsme nositeli požehnání, tak zároveň vstupujeme do cizího prostoru a druzí mají nárok nás odmítnout. Avšak mockrát jsme zažili překvapení, že právě tam, kde zůstali pro jednou dveře zavřené, nás naopak po roce netrpělivě vyhlížejí,“ usmívá se Mirka Hanáková, asistentka sbírky v Hodolanech.

„Dárci, kteří přispějí do Tříkrálové sbírky, nám tak v nadcházejícím roce pomohou podpořit rozvoj domácí hospicové péče na Olomoucku. Částí výtěžku Charita zafinancuje úpravy azylového domu sv. Anežky pro starší nemocné lidi a také opravy a rozšíření hygienického zázemí pro lidi bez domova,“ sdělila Barbora Cigánková, zástupkyně ředitele Charity Olomouc.

Tříkrálová sbírka 2020 bude probíhat od 1. do 14. ledna.

Eva Štefková, Charita Olomouc

Kontakty:
Veronika Velčovská, koordinátorka Tříkrálové sbírky, tel. +420 731 646 729   
Milada Malíšková, koordinátorka dobrovolníků, tel. +420 734 435 448