Červené mašle jako symbol podpory domácí péče vlají u Ministerstva zdravotnictví
2. května 2019 Aktuality

Červené mašle jako symbol podpory domácí péče vlají u Ministerstva zdravotnictví

Praha - Připnout červenou mašli na klopu a vyrazit do ulic. Za domácí zdravotní péči. Na 1. máje se hromadí před Ministerstvem zdravotnictví lidé s omašlenými kabáty a bundami. Pracovníci Charity z celé České republiky se sem sjeli, aby podpořili zdravotní sestry domácí péče, jejich pacienty a také tuto službu, která je nyní v ohrožení kvůli nespravedlivému systému ohodnocování, kterému pojišťovny říkají „regulace“. Kamery vrčí, fotoaparáty reportérů cvakají a za chvíli vlají červené mašle uvázané i kolem stromů v okolí. Charita tak vzkazuje ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi: podpořte nás.

Upozornit na dlouhodobý problém s podfinancováním zdravotní péče doma přijeli do Prahy také Chariťáci z Arcidiecéze olomoucké, a to z Kyjova, Olomouce a Uherského Brodu. Mašlí převázala kmen stromu i jedna z nich, Hana Krchňáčková. Ta pracuje jako vedoucí sestra Charitního domu sv. Petra a Pavla ve Slavkově u Uherského Brodu.  „Jsem tu, abych podpořila domácí péči, která není dostatečně ohodnocená. Zdravotní sestry nedostanou zaplacenou všechnu práci, kterou vykonají, což je špatně,“ říká žena. Také ona a její kolegové nosí od 1. dubna připnuté červené mašle jako symbol provázanosti s lidmi, o které se starají. Mnozí pacienti se sestřiček a pečovatelek v terénu ptají, co tato mašle znamená. „Vysvětlujeme jim, že je neopustíme, že se dál o ně postaráme, jen touto formou protestujeme. Také jim přibližujeme proti čemu. Naši pacienti jsou při nás a někteří si dokonce i vyžádali další červené mašle a nosí je s námi,“ usmívá se Hana Krchňáčková.

Díky sestrám mohou tisíce lidí stonat doma

Budoucnost domácí hospicové péče není růžová. Více osvětluje při prvomájovém setkání Ludmila Kučerová z Charity Česká republika, která koordinuje zdravotní aktivity. „Je tomu 25 let, co jsme zde v budově Ministerstva zdravotnictví vyjednávali projekt domácí péče. Přestože nyní tato služba dovoluje tisícům pacientům stonat doma, je v ohrožení. Práce sester je špatně ohodnocená, proto odcházejí. Musí uživit svoje rodiny,“ říká Ludmila Kučerová s tím, že aktuálně má Charita po celé republice 85 středisek domácí péče, kde pracuje 836 sester. V roce 2017 však odešlo z této služby 70 sester, loni dalších 20. „Sester, které odešly loni, bylo mnohem méně, což je dané tím, že vědí, že se snažíme tuto situaci zlepšit. Celý rok iniciujeme jednání s pojišťovnou, ta říká, že spějeme k efektivitě. My říkáme: spějeme ke krachu,“ upozorňuje Ludmila Kučerová.

Svátek 1. máj se slaví od 19. století, kdy dělníci bojovali za poctivou mzdu a osmihodinovou pracovní dobu. To má historie se současností společného, alespoň v případě domácí péče. „1. máj je i dnem sv. Josefa, který se ujal Panny Marie a Ježíše. Není to jen svátek práce, ale také svátek úcty k člověku, důstojnosti. Přivádí vás sem pocit zodpovědnosti za vaše pacienty, za vaši práci i za vaše rodiny. Díky za to, že jste přijeli,“ děkuje koordinátorka zdravotních aktivit Charity Česká republika. Odpovědí je jí potlesk a za chvíli na prostranství šustí ve větru další červené mašle. Vlají v Metru, na nádražích, a pak i v tom nejmenším městě na Moravě, doma u nemocných...

Karolína Opatřilová, ACHO