Tradiční Romská pouť opět míří na Svatý Kopeček. Poutníkům požehná biskup Václav Malý
8. června 2022 Pro média

Tradiční Romská pouť opět míří na Svatý Kopeček. Poutníkům požehná biskup Václav Malý

Olomouc - Pháripena čaj tuke den zor, te džas dur neboli těžkosti ti mohou dát sílu jít dál. Tato slova sv. Josefa jsou tématem již čtyřiadvacáté Romské pouti, která proběhne v sobotu 18. června v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce. Poutníky čeká jak prostor pro duchovní sdílení a modlitby, tak bohatý program včetně mše svaté, hudby, tance a zpěvu. 

Ústředním bodem programu je mše svatá, jejíž celebrantem je titulární biskup marcelliánský a pomocný biskup pražský mons. Václav Malý. Bývalý mluvčí Charty 77, Občanského fóra a člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných bude sloužit spolu se salesiánským knězem P. Jiřím Cahou a P. Pavlem Ryšavým. „Hudební doprovod s romskými chválami při mši svaté zajišťuje Spolek křesťanské pomoci z Bučovic u Brna,“ nastiňuje Ludmila Gottwaldová, která je jednou z organizátorek celé akce.

Na své si přijdou také děti, pro které je připravena doprovodná aktivita s názvem Poutníček, která je seznámí se svatým Josefem,“ doplňuje s tím, že po mši svaté budou mít účastníci prostor pro vzájemné setkávání. Cílem Romské pouti je podle Gottwaldové zejména snaha vytvořit prostor pro duchovní sdílení mezi romskými komunitami z Česka i Slovenska. „Chceme na tomto krásném a vzácném poutním místě zejména načerpat sílu prostřednictvím společné modlitby, vzájemně se inspirovat a obohatit skrze hudbu, tanec a společenství,“ přibližuje.

Na Svatý Kopeček zamíří stovky poutníků

Součástí tradiční události jsou rovněž prezentace skupin poutníků, kterých by mělo na Hanou dorazit několik stovek. Svou účast přislíbily jak romské komunity z Olomouce nebo Ostravy, ale také z Měrovic u Kojetína, Přerova nebo Brna. „Je to velmi ojedinělá duchovní a společenská akce, která nemá v České republice obdoby,“ přiznává zástupkyně ředitele Charity Olomouc Bára Cigánková. „Pro Romy a romské komunity jde o výjimečnou platformu pro shledávání v přátelské atmosféře, při které mají příležitost vzájemně se seznamovat, obohacovat a duchovně růst,“ zakončuje.

Slavnostní mše svatá je v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku na programu od 10:00, posléze je připraveno v ambitu premonstrátského kláštera místo pro společné setkávání za zvuků hudby, zpěvu i tance. Čtyřiadvacátý ročník Romské pouti ukončí závěrečné požehnání v 14:30.

Tobiáš Czekaj, Charita Olomouc

Foto: Nikola Petrák

Kontakty:

Tobiáš Czekaj, tel. +420 739 349 241, PR pracovník
Bára Cigánková, tel. +420 731 646 902, zástupkyně ředitele

Plakát _Romská pouť-page-001