Rodina se z důvodu pandemie ocitla bez peněz na jídlo
25. února 2021 Aktuality

Rodina se z důvodu pandemie ocitla bez peněz na jídlo

Olomouc – Paní Lada s partnerem společně vychovávají dvě děti, 5 a 7 let. V posledním půlroce čelí situaci, kdy nemají peníze ani na základní potraviny a na obživu rodiny. V důsledku krizových opatření dochází k prudkému a zcela odlišnému nárůstu rodin v krizi, než tomu bylo v době před pandemií. Na Charitu se často obracejí lidé, kteří až do této doby žili zcela běžným životem. Pro přímou pomoc rodinám v nouzi zřídila Charita Olomouc dlouhodobou Sbírku svatého Mikuláše. 

Paní Lada přišla během pandemie koronaviru o práci. Pracovala v obchodě s oblečením, který kvůli vládním opatřením zkrachoval. Partner Petr je dlouhodobě zaměstnán, avšak z důvodu způsobené škody při dopravní nehodě se ocitl v exekuci a každý měsíc mu je strhávána exekuční srážka. Po srážce jeho příjem činí 13 500 korun čistého, a jelikož rodina bydlí v podnájmu, padne celá výplata 13 tisíc za nájem.

Vzhledem k tomu, že úřady neberou v potaz žádnou exekuci a započítají plný příjem bez srážek, nemá společně posuzovaná rodina nárok na žádné dávky od státu. „Snažila jsem se svému partnerovi pomoct a okamžitě jsem si začala hledat novou práci. V té době jsem ale zjistila, že jsem těhotná,“ vysvětluje paní Lada.

Rodina se ocitla ve slepé uličce. Neměla z čeho zaplatit energie, hrozilo, že budou odpojeni a zůstanou s dětmi bez tepla a světla. Obrátila se na Charitu s prosbou o pomoc. V první fázi pomohla Charita v rámci přímé pomoci s úhradou energií a v Dluhové poradně poskytla rodině finanční poradenství. Dále zajistila prostřednictvím Potravinové banky Olomouckého kraje potřebnou materiální výbavu do školy staršímu z dětí. Rodiče dětem nemohli zaplatit ani obědy ve školce a škole, pro tento účel Charita zprostředkovala pomoc nadace Women for women, která obědy pro obě děti uhradila.

Těžká životní situace rodiny je psychicky náročná jak pro rodiče, tak pro děti. Ačkoliv se Petr snaží dostát všem svým závazkům, ví, že cesta ven z problémů nebude jednoduchá. „Byla nám nabídnuta sociálně terapeutická podpora vzhledem ke stresující situaci, kterou jsme bez váhání přijali. Za jakoukoliv pomoc jsme nesmírně vděční,“ uzavírá Petr.  

Sbírka sv. Mikuláše pro přímou pomoc rodinám. Přispět je možné on-line platbou na Darujme.cz nebo na konto: 115-1405220217/0100, variabilní symbol 1702.

Eva Štefková, Anna Halamová, Charita Olomouc