Olomoucké adventní věnce pomohou sirotkům v Mongolsku, potřebným ve farnostech i na Ukrajině
21. listopadu 2022 Aktuality

Olomoucké adventní věnce pomohou sirotkům v Mongolsku, potřebným ve farnostech i na Ukrajině

Olomouc – Adventní čas je za dveřmi. Slaměné korpusy, svíčky, krabice sušených přírodních ozdob zamířily v posledních dnech z Charity Olomouc do farností olomouckého děkanátu. Benefiční akce prodeje věnců se uskuteční v první adventní neděli, která letos připadá na 27. listopadu. V roce 2021 dárci věnovali 94 117 Kč, z toho 60 476 Kč putovalo na mongolský sirotčinec a 33 701 Kč bylo věnováno na přímou pomoc ve farnostech. Dvě farnosti se rozhodly podpořit sirotčinec dodatečně a celková výsledná částka tak činila krásných 112 241 Kč.

Smyslem benefiční akce prodeje adventních věnců je již po více jak desetiletí snaha spojit očekávání příchodu Spasitele s pomocí nejpotřebnějším. Část výtěžku je tak každoročně věnována na podporu rodin a jednotlivců ocitajících se v nouzi přímo ve farnostech, větší část výtěžku míří do dalekého Ulánbátaru na pomoc tamnímu sirotčinci, letos nově i na Ukrajinu.

Potraviny, léky, ale i pumpa na topení pro sirotčinec

V mongolském sirotčinci využili přijaté dary na nákup potravin, hlavně masa a oleje, ale i léků, oblečení a hygienických potřeb pro děti. "Letos obdržela Charita Česká Republika informaci od ředitele Verbist Care, že se v sirotčinci rozbila pumpa na topení. Byli jsme požádáni o finanční podporu v této nepříjemné situaci," upřesnila za Charitu Dagmar Hubená. V jednotlivých farnostech směřovala pomoc na konkrétní potřeby lidí, jedna farnost přispěla vícečetné rodině v nouzi na nájem, další farnost pomohla částí výtěžku další rodině v těžké životní situaci. V letošním roce zamíří část výtěžku z prodeje věnců i na podporu projektů přímo na Ukrajině. 

Ve většině farností proběhne výroba věnců v době od 21. – 26. listopadu, prodej se uskuteční v následující den, 1. adventní neděli 27. listopadu, kdy si budou moct zájemci zakoupit adventní věnec před nebo po mši svaté v kostelích. Minimální cena je 310 Kč, doporučená 350 Kč.

 • farnost Sv. Kopeček – bazilika Navštívení Panny Marie společně s farností Klášterní Hradisko:
  26. 11. sobota 12:00 – 15:00
  27. 11. neděle 7:15 – 12:00
 • farnost sv. Václava – katedrála sv. Václava
  vždy půl hodiny před začátkem mše svaté, které začínají v 8:00 a v 10:00
 • farnost Hodolany – kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů
  před mší svatou od 8:30
 • farnost Hejčín – kostel sv. Cyrila a Metoděje
  po mši svaté, která začíná v 10:00
 • klášter dominikánů – kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
  před a po mši svaté, která začíná v 9:30
 • farnost sv. Mořice – kostel  sv. Mořice 
  před mší svatou, která začíná v 7:30 a v 9:00  
 • akademická farnost – kostel Panny Marie Sněžné
  po mši svaté, která začíná v 19:00
 • farnost Hněvotín – kostel sv. Leonarda
  po mši svaté, která začíná v 8:30
 • farnost Tešetice – kostel sv. Petra a Pavla
  po mši svaté, která začíná v 9:00
 • farnost Velká Bystřice – kostel Stětí sv. Jana Křtitele
  po mši svaté, která začíná v 9:00

Do této akce se letos nově zapojila i Caritas – Vyšší odborná škola sociální Olomouc. Adventní věnec bude k dostání v kavárně Caritaska, a to v termínu 22. – 25. listopadu.  

Stejně jako loni, proběhne v prodejně Dobrodruhá na Wurmově 5 WORKSHOP ADVENTNÍCH VĚNCŮ, a to 24. listopadu od 17:00 s DIVOKÝ (kapacita do 15 míst) a 25. listopadu od 17:00 s KETKE (kapacita do 15 míst). Cena věnce je 750 Kč. „Tímto výtěžkem podpoříme štědrovečerní večeři pro lidi bez domova a sirotčinec v Ulanbátaru,“ doplnila Dagmar Hubená.

Eva Štefková, Charita Olomouc

Kontakt:
Dagmar Hubená, koordinátorka akce adventních věnců | +420 731 646 729

Adventní věnce z Olomoucka pomohou sirotkům v Mongolsku i potřebným ve farnostech