Považuji za důležité, aby pečující věděli, jak se o svého příbuzného starat, říká Věra Pavlíková z půjčovny kompenzačních pomůcek
27. listopadu 2023 Aktuality

Považuji za důležité, aby pečující věděli, jak se o svého příbuzného starat, říká Věra Pavlíková z půjčovny kompenzačních pomůcek

Kompenzační pomůcky pomáhají osobám se zdravotním postižením či zraněním překonávat běžné každodenní situace. Věra Pavlíková z Půjčovny kompenzačních pomůcek Charity v olomouckém Řepčíně společně se svými spolupracovnicemi předává klientům a jejich rodinám zkušenosti z praxe, ochotně radí s výpůjčkou i fungováním pomůcek a také s tím, jakým způsobem je možné podpořit soběstačnost seniorů v jejich domácím prostředí.

Pro koho je pomoc půjčovny primárně určena?

Naše pomůcky si může zapůjčit kdokoliv bez ohledu na diagnózu. Na přechodnou dobu půjčujeme pomůcky lidem všech věkových kategorií, kteří se nachází v pooperačním nebo poúrazovém stavu. Na delší dobu půjčujeme pomůcky především starším občanům nebo těm, kteří mají nějaké zdravotní postižení. V takovém případě se jedná o stav dlouhodobého charakteru, kdy nejsou prognózy na zlepšení. Tito uživatelé od nás mají pomůcky zapůjčené dlouhodobě.

Řekla byste, že většina lidí ví o možnosti zapůjčení kompenzačních pomůcek?

V praxi se setkáváme s faktem, že veřejnost o možnosti zapůjčení pomůcek nemá ponětí. V mnoha případech se o takové službě dozvídají od nás poprvé. V těchto chvílích mi moje práce dává smysl a mám radost, že mohu klientům poradit a zapůjčením vhodné kompenzační pomůcky usnadnit jejich každodenní životní situace.

Co všechno si mohou lidé půjčit?

Širokou škálu pomůcek od menších až po ty větší a těžší. Jsme zaměřeni hlavně na pohybové omezení. To znamená, že disponujeme chodítky ať už čtyřbodovými, čtyřkolovými, nebo vysokými s polstrovanou deskou, dále pak deskami a sedačkami na vanu, židlemi do sprchy, madly na vanu, nástavci na WC, toaletními křesly a vozíky, mechanickými invalidními vozíky, skútry, schodolezy, ližinami, jídelními stolky, nafukovacími antidekubitními matracemi s kompresorem, polohovacími křesly a také největšími elektricky polohovatelnými lůžky.

Jaké pomůcky se nejčastěji půjčují?

To nelze úplně specifikovat, jelikož jsou potřeby klientů různorodé. S příchodem jara a léta jsme zaznamenali vyšší zájem o zápůjčku invalidních vozíků, proto se snažíme najít v rozpočtu finanční prostředky na jejich další zakoupení. Každý rok se také snažíme obnovovat pomůcky za nové a modernější modely, například chodítka z lehčí slitiny. Nestává se nám, že bychom nedokázali uspokojit poptávku.

Jak výpůjčka probíhá?

Zájemce se ozve mailem nebo telefonicky, avšak pro rychlejší komunikaci preferujeme tu telefonní. Se zájemcem se domluvíme na termínu návštěvy naší půjčovny, kde pomůcku předvedeme. Rozhodnou-li se pro zapůjčení, sepíšeme s nimi nájemní smlouvu a mohou si pomůcku odvézt. V hotovosti nic neúčtujeme, faktury zasíláme na uvedený email ve smlouvě. Částka za vypůjčení je pohyblivá podle počtu dní v měsíci. Nás jako komerční službu nezajímá zdravotní stav pacienta, pro koho je pomůcka určená nebo kde bude klient pomůcku využívat. Vyjma zápůjčky elektrického skútru neděláme žádné výběrové řízení, nepožadujeme kauce ani rezervace.

Je nezbytné si pro pomůcky přijít osobně nebo je možné jejich doručení na konkrétní adresu klienta?

Jestliže mají lidé možnost si pro pomůcku dojet k nám na sklad v Řepčíně a osobně si ji odvézt, jsme za to rádi a uvítáme to. Jsou ale i případy, kdy naši klienti nemají poblíž nikoho, kdo by jim pomůcku zajistil. Z tohoto důvodu poskytujeme službu dovozu a odvozu z konkrétní adresy, která je zpoplatněna částkou 20 Kč za každý kilometr jízdy. U vypůjčení schodolezu je potřeba zaučení, které probíhá ideálně přímo na adrese, kde je nejčastěji pomůcka využívána. Co se týká elektricky polohovatelných postelí, tam provádíme vždy odvoz a dovoz, včetně montáže či demontáže my sami, a to kvůli vizuální kontrole a správnosti zapojení kabelů do motorů. Ručíme za správnost a funkčnost.

Součástí pomůcek je i panák Oskar. K čemu slouží?

Jedná se o gumového panáka, který je součástí našeho ženského kolektivu teprve od letošního roku, kdy k nám přibyl po Vánocích. Tento panák je v životní velikosti a váží asi okolo 70 kg. Jeho úkolem je simulace ležícího nemohoucího pacienta na lůžku, který potřebuje péči druhé osoby. Oskar je nedílnou součástí naší edukační místnosti, kde mívají interní školení pečovatelky i veřejnost.  Na panákovi učíme hlavně hygienu na lůžku, tedy jak vyměnit inkontinenční pomůcku, ložní prádlo, ale také jak polohovat ležícího, aby mu nevznikly dekubity neboli laicky řečeno proleženiny.

Jaké jsou vaše vize do budoucna?

Chtěli bychom se více zviditelnit, dostat se do povědomí veřejnosti, a to nejen pasivní reklamou, ale i přednáškami o využívání pomůcek, fungování půjčovny a edukační místnosti. Populace stárne, a proto považuji za důležité, aby pečující věděli, jak se o svého příbuzného v domácím prostředí starat a poskytnout mu co nejlepší péči.

Za rozhovor poděkovala Patricie Macelová, Charita Olomouc