Adventní věnce z Olomoucka pomohou sirotkům v Mongolsku i potřebným ve farnostech
23. listopadu 2021 Aktuality

Adventní věnce z Olomoucka pomohou sirotkům v Mongolsku i potřebným ve farnostech

Olomouc – Adventní čas je za dveřmi. Slaměné korpusy, svíčky z včelího vosku, krabice sušených květin a  dalších ozdob míří v těchto dnech z Charity Olomouc do farností olomouckého děkanátu, které se zapojily do výroby adventních věnců. Benefiční akce prodeje věnců se uskuteční v první adventní neděli, která letos připadá na 28. listopadu. Výtěžek z prodeje pomůže sirotkům v dětském domově Verbist Care v mongolském Ulánbátaru, ale i potřebným lidem ve farnostech olomouckého děkanátu. V loňském roce činil výtěžek 64 528 Kč.

Smyslem benefiční akce prodeje adventních věnců je již po více jak desetiletí snaha spojit očekávání příchodu Spasitele s pomocí nejpotřebnějším. Část výtěžku je tak každoročně věnována na podporu rodin a jednotlivců ocitajících se v nouzi přímo ve farnostech, větší část výtěžku míří do dalekého Ulánbátaru na pomoc tamnímu sirotčinci. Loni bylo z částky 64 528 Kč sirotčinci věnováno 46 839 Kč, na přímou pomoc ve farnostech 17 689 Kč.

Potraviny pro dětský domov i pomoc rodinám

V mongolském sirotčinci využili přijaté dary na nákup potravin. Ředitel dětského domova Mputu Ngandu Simon uvedl, že díky olomouckému daru se podařilo zajistit kvalitní stravu pro děti na 2 měsíce. Zakoupeny byly jak trvanlivé potraviny, tak více jak 200 kilogramů hovězího a skopového masa. „V Mongolsku je tradiční konzumovat opravdu hodně masa, je to pro místní velmi ceněná surovina,“ přiblížila Kateřina Velíšková, referentka Charity ČR pro Mongolsko. V jednotlivých farnostech směřovala pomoc na konkrétní potřeby lidí, jedna farnost přispěla rodině v nouzi na nájem, další farnost pomohla částí výtěžku vícečetné rodině v těžké životní situaci.

Materiál připravili pracovníci a dobrovolníci Charity Olomouc. „Nechybí ozdoby na věnce, jako jsou sušené květiny, pomeranče a jiné dekorace, které Charita získala od dárců, dále svíčky v barvě měděné, červené a  krémové, slaměné korpusy a především větvičky, které nám pomáhali v lese nasbírat dobrovolníci,“ zmiňuje Veronika Velčovská, koordinátorka akce a dodává: „V loňském roce proběhla výroba z důvodu epidemické situace jinak, než bylo po léta obvyklé. Zájemci ve farnostech obdrželi výrobní balíček a věnce vyráběli doma. Přesto se podařilo získat pěknou částku. Všem ze srdce děkujeme!“

Ve většině farností proběhne výroba věnců 26. – 27. listopadu, prodej se uskuteční v následující den, neděli 28. listopadu, kdy si budou moct zájemci zakoupit adventní věnec před nebo po mši svaté v těchto kostelích:

 • farnost Sv. Kopeček – bazilika Navštívení Panny Marie společně s farností Klášterní Hradisko:
  25.11. čtvrtek 14:00 – 16:00
  26.11. pátek 14:00 – 18:00
  27.11. sobota 12:00 – 16:00
  28. 11. 1. neděle adventní 7:15 – 11:15
 • farnost sv. Václava – katedrála sv. Václava
  vždy půl hodiny před začátkem mše svaté, které začínají v 8:00 a v 10:00
 • farnost Hodolany – kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů
  před mší svatou od 8:30
 • farnost Hejčín – kostel sv. Cyrila a Metoděje
  po mši svaté, která začíná v 10:00
 • klášter dominikánů – kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
  před a po mši svaté, která začíná v 9:30
 • farnost sv. Mořice – kostel  sv. Mořice 
  před mší svatou, která začíná v 7:30 a v 9:00  
 • akademická farnost – kostel Panny Marie Sněžné
  po mši svaté, která začíná v 19:00
 • farnost Hněvotín – kostel sv. Leonarda
  po mši svaté, která začíná v 8:30

Eva Štefková, Charita Olomouc

Kontakt:
Veronika Velčovská, koordinátorka akce| +420 731 646 729

Adventní věnce z Olomoucka pomohou sirotkům v Mongolsku i potřebným ve farnostech